GÜRCÜSTAN VATANDAŞLIĞI

Gürcistan'a Hoş Geldiniz

Tüm Başvuru Sahipleri Gürcistan vatandaşlığı için başvurularını yetkili bir Acente /Temsilci aracılığıyla yapmaları gerekmektedir.

Gürcistan vatandaşı (yakın aile üyeleri dahil) olun ve Avrupa Birliği Schengen bölgesine vizesiz seyahat etme hakkına sahip olun. Nitelikli başvuru sahipleri, titiz bir Sicil Kaydı sorgulamasından geçecek ve Gürcistan hükümetinin resmi olarak “Gürcü devletine önemli bir katkı” olarak tanınmasını sağlayan bir Gürcü işletmesine 135.000 ABD Doları (artı maliyetler) tutarında bir yatırım yapacaklardır.

CitizenGE.org

Hoşgeldiniz

Sorgu Gönderin!
Gürcistan, Gürcistan Adalet Bakanlığı aracılığıyla 7 Nisan 2021'de Manhattan Link, LLC ile bir Mutabakat Zaptı ("MOU, Memorandum of Understanding") imzalayarak aşağıdakileri onaylamıştır (imzalanan MOU'dan kısmi alıntı):

Gürcistan vatandaşlığı verme yetkisine, yalnız Gürcistan Cumhurbaşkanlığı ve özellikle Gürcistan Cumhurbaşkanı sahiptir.

New York'ta ofisleri bulunan bir Delaware Limitet Şirketi olan Manhattan Link LLC, kamu ve özel kuruluşlara finansman çözümleri sunmaktadır.

Manhattan Link LLC, Gürcistan Tiflis'te son teknoloji bir tıbbi tesis geliştirmek için önemli miktarda sermaye yatırımı yapma niyetiyle “Gürcü Sağlık Fonu” (GHF-Georgian Health Fund) olarak bilinen bir Gürcü Anonim Şirketi kurdu ve yönetiyor. Bu şirket tıbbi tedavi, sağlık turizmi, eğitim ve sertifikasyon ve ilaç üretimi/dağıtımı için bölgesel bir merkez haline gelecektir. GHF, Gürcistan hükümeti tarafından "kamu yararına hizmet eden kurum" olarak belirlenmiştir.

​​Mevcut Gürcistan vatandaşlığı yasası, Gürcistan devletine “önemli bir katkı” olarak kabul edilen bir yatırım yapan herhangi bir başvuru sahibine istisna olarak Gürcistan vatandaşlığı kazanmasını sağlar.

Proje kapsamındaki yatırım Gürcistan devletine, ekonomisine ve halkına “önemli bir katkı” olarak kabul edilecektir.

Burası Gürcistan
Fotoğraflar: Badri Vadachkoria
Biliyor muydunuz?

“GE”, Gürcistan'ın ISO 3166-2'deki giriş kodudur. ISO 3166-2, ISO 3166-1'de kodlanmış tüm ülkelerin ana alt bölümlerinin (örn. iller ve eyaletler) adlarının kodlarını tanımlayan Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan standarttır. Not: Amerika Birleşik Devletleri Georgia eyaleti için “GA” kodunu kullanıyor.

Gürcistan 69.700 km2 alanı kaplamaktadır. Ülke batıda Karadeniz, kuzeyde Rusya, güneyde Türkiye ve Ermenistan, güneydoğuda Azerbaycan ile çevrilidir.

Başkenti ve en büyük şehri Tiflis'tir. Ülkenin nüfusu 3,718 milyondur.

Gürcistan üniter bir yarı başkanlık cumhuriyetidir ve hükümet temsili demokrasi ile seçilir.

Son on yılda, Gürcistan ekonomisi yıllık ortalama %4,5 oranında istikrarlı bir şekilde büyüdü.

Gürcistan, sürdürülebilir büyüme için iyi konumlanmış GSYİH yapısını çeşitlendirmiştir. 2018'de GSYİH, bir önceki yıla göre %8,5 büyümeyi temsil eden 41 milyar GEL olarak gerçekleşti.

Gürcistan, Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı sıralamasında 6. sırada ve Heritage Foundation tarafından Ekonomik Özgürlük Endeksi'nde 16. sırada yer alıyor.

2018'de Amerika Birleşik Devletleri'nden yapılan ithalat, geçen yıla göre %34,15'lik bir büyümeyi temsil eden 360 milyon ABD doları tutarında oldu. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılan ihracat %31,3 artışla 160 Milyon ABD Doları civarında olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri'nden doğrudan yabancı yatırımlar 103,7 milyon ABD doları olmuştur (büyüme %30,1 | 2018).

Gürcistan - İş İçin Açık

Vizesiz Seyahat ve ABD E2 Vizesi için Uygunluk

2017 yılından bu yana Gürcü pasaportu sahipleri AB-Schengen bölgesi ülkelerine vizesiz seyahat avantajına sahiptir- Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İsviçre.

Amerikan E2 vizesine uygun olmayan Hindistan, Vietnam, Rusya ve Çin vatandaşları için Gürcistan vatandaşı olmak Amerika Birleşik Devletleri'ne giden uygun bir yoldur. Gürcüler, yatırımcının ve ailenin ABD'de yaşamasına ve bu işi yürütmesine izin veren yaklaşık 100.000 dolarlık bir yatırımla E2 vizesine hak kazanıyor. Yatırımcının eşi tam çalışma izni alabilir ve çocuklar lisenin sonuna kadar ücretsiz eğitim görebilir.


E2 Vizesi Başlangıç Merkezi

"Gürcistan Vatandaşlığı edinmenin faydalarından biri, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir iş varlığı kurmak isteyen girişimciler ve yeni başlayanlar için olan E2 göçmen olmayan vizesine uygunluktur. 17 Ağustos 1997 itibariyle, Gürcistan ve Amerika Birleşik Devletleri, Gürcistan İkili Yatırım Antlaşması'na (7 Mart 1994'te imzalandı, 17 Ağustos 1997'de yürürlüğe girdi) dayalı olarak E2 vizesi uygunluğunu kabul etti. E2 uygunluğu, Gürcü vatandaşlığı kazananları da kapsar. Örnek olarak, Hindistan, Çin, Rusya, Vietnam, Venezuela ve Brezilya vatandaşları, bu ülkeler ABD ile gerekli anlaşmaya sahip olmadığı için E2'ye hak kazanmaz. Gürcistan vatandaşlığının kazanılması ile, bu kişi E2 statüsüne hak kazanır. "

E2 vizesi esasen küçük işletme vizesidir ve işletme faaliyette kaldığı sürece yenilenebilir. En az bir ABD çalışanı ve fiziksel bir yeri olan günlük operasyonlara sahip olacak ticari bir işletmeye sermaye olarak yaklaşık 150.000 ABD Doları tutarında küçük bir yatırım gerektirir. Genel anlamda, bir ABD Konsolosluğu E2 belgelerini inceleyip vizeye karar verdiğinde bu, E2 vizesi verilmesi için yeterli olmalıdır. Bazı durumlarda, halihazırda ABD'de bulunan bir kişi (örneğin bir ziyaretçi olarak) ABD dışından başvuru yapmak yerine E2 talebinde bulunabilir ve "durum değişikliği" talebinde bulunabilir. Bu seçenek, başvuru sahibinin uluslararası seyahat etme yeteneğini sınırlar.

E2'nin önemi iki yönlüdür:

 1. Bir yatırımcının (kendi sermayesini kullanarak) ABD merkezli bir işletme kurmasına etkin bir şekilde izin veren, yatırımcıya ve ailesine ABD'de ikamet etme ve ticari faaliyetlere başlama yetkisi veren bir tür küçük işletme vizesidir ve genellikle aylar içinde verilir.
 2. ABD'ye varışta yatırımcının eşi, sınırsız çalışma izni (work permit) için başvurabilir. Vatandaşlık kısıtlaması dışında, E2 kotası yoktur ve ticari faaliyet devam ettiği sürece vize süresiz olarak yenilenebilir.

Diğer göçmen vize kategorileri için kota kısıtlamaları nedeniyle, Hindistan, Çin ve Vietnam’dan bu vize kategorilerine aşırı başvuru nedeniyle önemli ölçüde gecikmeler yaşanır. Örneğin, bir iş teklifine dayalı göçmen vizesi için bekleme süresi Çin vatandaşları için yaklaşık üç yıl ve Hindistan vatandaşları için on bir yıldır. EB5 kategorisinde (yatırım yoluyla daimi ikamet) Çinli başvuru sahipleri için bekleme süresi yaklaşık altı yıl ve Vietnamlı başvuru sahipleri için dört yıldır. E2 vizesi, bu yoğunluğu beklemek yerine, başvuru sahiplerinin ABD'de yerleşmesine ve çalışmasına izin verebilir.

E2 vizesi, özellikle eşin tam zamanlı istihdama yol açan ve aynı zamanda söz konusu ABD işvereni tarafından başlatılan istihdama dayalı daimi ikamet süreci için bir yol oluşturan çalışma izni sağlaması nedeniyle yararlıdır.


Vergi Avantajları için Porto Riko'da E2 İşini Kurma

"Porto Riko Topluluğu, ABD Hazine Bakanlığı'nın Devlet Gelirleri Dairesi'nden (IRS) müstakil ve ayrı kendi vergilendirme yetkisine sahiptir. ABD vatandaşları dünya çapındaki gelirleri üzerinden vergilendirilirken, Porto Rikolu yerleşimcinin Porto Riko kaynaklı gelirleri bunun dışında tutulmaktadır. 2012'de Porto Riko bir teşvik programı oluşturdu (daha sonra 20-22 Yasası olarak biliniyordu, şimdi 20-22 Yasasının 2019'da konsolide edildiği 60 Yasası olarak biliniyor). Porto Riko'da ABD ticari faaliyetini kuran ve Porto Riko'da gerçek bir yerleşimci olmayı kabul eden (ve başka türlü kalifiye olan) bir E-2 yatırımcısı, aynı vergi avantajlarından yararlanacaktır. Yeniden yapılandırılmış bir işletme durumunda (denizaşırı bir işletmenin Porto Riko'ya taşınması), bu işletmenin yabancı vergilendirmesini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. "

"Act 20", Porto Riko'da ihracat hizmeti işlerini kuran ve genişleten şirketler için vergi teşvikleri sağlar. Act 20 göre, Porto Riko'da yerleşik olmayan bireyler veya Porto Riko'da yerleşik olmayan yabancı kuruluşlar yararına sunulan belirli hizmetlerden (aşağıda özetlenen) elde edilen gelir, %4'lük bir vergi oranıyla vergilendirilir. Ayrıca, temettüler Porto Riko vergilendirmesinden %100 muaftır.

Nitelikli Kanun 20 hizmetleri şunları içerir:

 • Araştırma ve Geliştirme
 • Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
 • Veri işlem merkezleri
 • Çağrı merkezleri
 • Bilim, yönetim, bilgi teknolojisi ve pazarlama danışmanlığı hizmetleri
 • Profesyonel hizmetler
 • Bilgisayar programlarının geliştirilmesi
 • Paylaşılan yönetim hizmetleri
 • Eğitim ve öğretim hizmetleri
 • Hastane ve laboratuvar hizmetleri
 • Yatırım bankacılığı ve diğer finansal hizmetler

ÖRNEKLER:

 1. Bir E-2 yatırımcısı, Porto Riko dışında oturan birkaç müşteri için yazılım araştırma ve geliştirmesi yapan bir işletme açmayı amaçlamaktadır. E-2 yatırımcısının yurt dışına yerleşen vatandaşlarını vergilendirmeyen bir ülkeden olduğu varsayalım. E-2 vizesi verildikten sonra, yatırımcı Porto Riko San Juan'a yerleşir ve bir ofis açar, 2 çalışanı işe alır ve işe başlar. İlk faaliyet yılından sonra, işletme 600.000 $ brüt gelir elde eder ve tüm işletme giderleri hesaplandıktan sonra, 350.000 $ net gelir gösterir. Act 20’den yararlanan biri olarak şirket net gelir üzerinden %4 vergi öder ve E-2 yatırımcısı temettü olarak elde ettiği kâr üzerinden 0 öder. ABD'deki diger eyaletlerde aynı E-2 işi büyük olasılıkla net karın %30'u (veya 105.000$) tutarında bir temettü vergisi yükümlülüğü ile sonuçlanacaktır.
 2. E-2 yatırımcısı menşe ülkesinde son 5 yılda yıllık geliri 1 milyon dolar ve net geliri 350.000 dolar olan mevcut bir yatırıma sahip olması farkıyla, yukarıdakılarla aynı göstericilerle sahiptir. Bu faaliyetini sürdürmek istiyor ve Porto Riko'da bir bağlı kuruluş açmaya ve ailesiyle birlikte San Juan'da yaşamak için taşınmaya karar veriyor. San Juan'da yeni ofisi açar ve ilk faaliyet yılından sonra kendi menşe ülkesinde ve Porto Riko/ABD'de vergi beyannamelerini şu şekilde ibraz eder: menşe ülke brüt ve net gelir 500.000$ ve 100.000$'dır. Porto Riko'da brüt ve net 1.250.000$ ve 750.000$'dır. Menşe ülkesindeki kişisel vergisi netin %45'i veya 45.000$'dır ve Porto Riko'da ödenen net temettü (750.000$) üzerinden ödenmesi gereken vergi 0'dır.

Not :
Her başvuru sahibi,tüm koşullarda E2/Porto Riko Act 20 başvurusuna geçmeden önce, farklı her iki yasama bölgesindeki kendi vergi danışmanına danışmalıdır.

Sorularınız varsa veya daha ayrıntılı görüşmek istiyorsanız lütfen d dhart@citizenge.org adresine e-posta gönderin.

NATO ile İlişkiler

NATO.INT şöyle diyor: "Gürcistan İttifak'ın en yakın ortaklarından biri. İttifak'a katılmayı hedefliyor. Ülke, NATO liderliğindeki operasyonlara aktif olarak katkıda bulunuyor ve diğer birçok alanda Müttefikler ve diğer ortak ülkelerle işbirliği yapıyor. Zamanla, NATO ve Gürcistan arasında, Gürcistan'ın reform çabalarını ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu hedefini destekleyen geniş kapsamlı pratik işbirliği geliştirildi."

AB ile Ortaklık Anlaşması

Gürcistan gelecekte tam AB üyesi olabilir.

Gürcistan ve AB, 27 Haziran 2014'te bir Ortaklık Anlaşması imzaladılar. Anlaşma, Gürcistan ve tüm AB üye ülkeleri tarafından tam olarak onaylandı ve 1 Temmuz 2016'da yürürlüğe girdi. Gürcistan'nın önümüzdeki birkaç yıl içinde tam AB üyeliği başvurusunda bulunması bekleniyor. Gürcistan bir "Doğu Avrupa ülkesi" (AB Ortaklık Anlaşması'nın önsözü) olarak kabul ediliyor ve bu nedenle yasal olarak üyelik için uygundur. Gürcistan'ın 2019-2022 dış politika stratejisi, AB üyeliğinin bir dış politika hedefi olduğunu belirtiyor.

Nasıl Başvurulur

Sadece 5 basit adımda Gürcistan vatandaşı olun.

Vatandaşlık Prosedürü

Gürcistan'ın "Gürcistan Vatandaşlığına ilişkin Organik Yasası" son beş yıldır yürürlüktedir ve Cumhurbaşkanının münhasır yetkisi dahilinde olan "istisnai vatandaşlığa" özel olarak izin vermektedir. Spesifik olarak, Madde 17, bölüm 2(b): "yabancı bir vatandaş Gürcistan'da bir yatırım yapıyor veya Gürcistan'da devlet ekonomisinin gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunuyor veya önemli ölçüde katkıda bulunan bir yatırım yaptı;"

Tüm başvuru sahiplerinin başvurularını göndermek için yetkili bir Temsilci/Acente kullanmaları gerekmektedir. Gereksinimler burada. listelenmiştir. Sorularınız varsa buradan gönderin ve bir temsilci 24 saat veya daha kısa bir sürede sizinle iletişime geçecektir.

Bizimle İletişime Geçin.

Acente Ağı

Tüm Başvuru Sahipleri Gürcistan vatandaşlığı için başvurularını yetkili bir Acente /Temsilci vasıtasıyla yapmaları gerekmektedir. CitizenGE.org Temsilcisi olmak istiyorsanız buraya gidin. Temsilcilere, titiz bir Sicil Kaydı sorgulamasından geçen ve yatırım fonlarını doğrulamak için meşru ve doğrulanabilir bir fon kaynağını belgeleyebilen nitelikli adayları yönlendirmek için bir komisyon ödenir. Komisyonlar, yalnızca Gürcü vatandaşlığı Gürcistan makamları tarafından yazılı olarak onaylandıktan sonra ödenir.

Nasıl Çalışır?
...

Gürcistan Vatandaşlığı - Proje Odaklı

Madde kapsamında istisnai Gürcistan vatandaşlığı, başvuru sahibinin Gürcistan devlet ekonomisine "önemli" kabul edilen bir mali katkı (yatırım yoluyla) sağlamasını gerektirir. Bu nedenle CitizenGE.org, gerekli mali katkıyı sağlayan hak kazanan bireylere Gürcistan vatandaşlığı verilmesi için uygun olan ilgili ve nitelikli projeleri dahil etmiştir. Aşağıda, nitelikli projelerin güncel bir listesi bulunmaktadır. Bu liste, projeler tamamlandıkça veya yeni projeler listelendikçe güncellenir. Başvuru sahibi, yatırılan fonları hangi projenin alacağını belirleyemez.

Mevcut Açık Projeler/Girişimler
Check back with us later for new projects as they become available

Sağlık Projesi


Gürcistan Sağlık Fonu JSC (GHF, The Georgian Health Fund), Tiflis Gürcistan'da tıbbi tedavi ve eğitim için bölgesel bir merkez haline gelecek teknoloji harikası yeni bir tıbbi tesisi finanse etmek için Ekim 2020'de kuruldu. Manhattan Link, LLC bu kuruluşun kurucusu olarak Gürcistan ile 27 Mart 2021'de Gürcistan Devlet Başkanlığı aracılığıyla imzalanan bir Mutabakat Zaptı imzaladı. Bu girişim 135.000 ABD Doları (artı maliyetler) yatırım yapan 5000 aileye Gürcistan vatandaşlığı sağlayacak. Girişimin yönetici özetini görüntülemek için buraya tıklayın veya daha fazla ayrıntı için bize veya Temsilcinize danışın. to view an executive summary of the initiative or consult with us or your Agent for further details.

Yatırım fırsatları

Gürcistan vatandaşlığına aday olmasanız bile, Gürcistan'ı, ticari faaliyetleriniz için vergiden muaf bir araç olarak bir Gürcistan Anonim Şirketi veya Sınırlı Sorumluluk Şirketi kullanmak da dahil olmak üzere, uluslararası işiniz için bir operasyon üssü olarak göz önünde bulundurabilirsiniz.
Yukarıdakilerden herhangi birini açmanıza ve kuruluş için ve şahsen sizin için ABD doları veya Euro cinsinden, Gürcistan'ı ziyaret etmenize gerek kalmadan bir banka hesabı oluşturmanıza yardımcı olabiliriz (bunu yapmak için bir vekaletname vermeniz gerekir).

Pasaport Programı Karşılaştırması
Ülke Asgari
Katkı
Asgari Yatırım Opsiyonu Ortalama toplam maliyet (4 kişilik aile)
$ 100.000 $ 400.000 $ 160.000
$ 100.000 $ 200.000 $ 190.000
$ 100.000 $ 300.000 $ 207.500
$ 117.000 None $ 229.000
$ 150.000 $ 200.000 $ 214.500
$ 150.000 $ 350.000 $ 222.000
$ 250.000 $ 500.000 $ 250.000
$ 1.450.000 None $ 1.450.000
Aracılar için bir soru gönderin ×
Başvuranlar için bir soru gönderin ×