SSS

 • “Gürcistan” Gürcü dilinde nasıl denir?

  Gürcistan ülkesi "Sakartvelo" olarak bilinir.

 • Gürcistan ne ile tanınır?

  Gürcistan, şarap yapımının beşiği olarak bilinir. Gürcistanda şarap son 8000 yıldır üretiliyor. UNESCO, geleneksel Gürcü şarap yapım yöntemini ("Qvevri" olarak bilinen bir toprak kapta yapım yönetimi) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi'nde listeledi.

 • Gürcü dili ve alfabesi nasıldır?

  Gürcü dili, dünyada kendi alfabesine sahip 14 dilden biridir. Gürcü alfabesi, varlığı boyunca Nuskhuri, Asomtaruli ve Mkhedruli olmak üzere üç farklı dillerden oluşmuştur. Bugün kullanılan sonuncusu olup 33 harften oluşmaktadır.

 • Peki, Gürcistan'ın iklimi nasıl?

  Gürcistan ekolojik olarak çeşitlidir - Gürcistan, subtropikalden alpin ve yarı çöle kadar 12 farklı iklim bölgesine ve 49 farklı toprak türüne sahiptir.

 • Gürcistan'daki kış sporlarına ne dersiniz?

  Gürcistan, keşfedilmemiş bir Heliski (Helikopterli kayak) merkezi olarak kabul edilir. Gürcistanın Gudauri'deki dağ beldesi, muhteşem kar, muhteşem manzaralar, Heliski ve snowboard dahil olmak üzere geniş açık yamaçlara sahiptir.

 • "Tiflis" kelimesi ne anlama geliyor?

  Gürcistan'ın başkenti Tiflis "sıcak" anlamına geliyor. Bunun nedeni, şehrin 5. yüzyılda Kral Vakhtang'ın saltanatı sırasında keşfedilen doğal kaplıcaların üzerinde yer almasıdır. "Tbili" sıcak, "Tiflis" ise sıcak yer anlamına gelir.

 • Gürcistan'daki uzak köylere ne dersiniz?

  Gürcistan, Avrupa'nın en yüksek kalıcı yerleşim yerlerine sahiptir. Bochorna ve Ushguli köyleri, deniz seviyesinden 2345 ve 2100 metre yükseklikte Avrupa'nın en yüksek rakımlı kalıcı yerleşim yerleridir.

 • Bazı Gürcü gelenekleri nelerdir?

  Gürcistan "Kadeh Kaldırma" ülkesi olarak bilinir. Gürcü misafirperverliği dillere destandır. Toplantılarda veya akşam yemeklerinde birden fazla kadeh kaldırmanın ardından bir içki (şarap veya chacha) verilir. 100'den fazla tipik kadeh kaldırma şekli vardır ve "Tamada", kadeh ustası rolüne atanan masadaki kişidir.

 • Gürcistan Avrupa'nın bir parçası mı?

  Gürcistan genellikle coğrafi olarak kıtalararası bir ülke olarak kabul edilir - kuzeyde Rusya, batıda Karadeniz, güneydoğuda Azerbaycan ve güneyde Ermenistan ve Türkiye ile sınırlar. Gürcistan'ın AB ile, Gürcistanı Avrupa'nın (Doğu Avrupa) bir parçası olarak tanımlayan, onaylanmış bir Ortaklık Anlaşması vardır.

 • Gürcistan AB'nin bir parçası mı?

  Gürcistan, Avrupa Birliği'nin gelecekteki genişlemesi için aday olarak henüz herhangi bir resmi statüye sahip değil, ancak 2011'de Gürcistan cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili, ülkesinin AB'ye üye bir devlet olma arzusunu dile getirdi. Bu görüş, Rusya'nın etki alanından uzaklaşmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri, AB ve NATO ile olan bağlantılar güçlendirildiği için birçok kez açıkça ifade edilmiştir. (Vikipedi'den alınmıştır)

 • Gürcistan vatandaşları Avrupa'ya vizesiz seyahat edebiliyor mu?

  AB, Gürcistan'a Mart 2016'da vizesiz seyahat verilmesini resmen önerdi. Daimi Temsilciler Komitesi onayını Ekim 2016'da verdi ve Avrupa Parlamentosu tarafından Şubat 2017'de onaylandı. 8 Mart 2017'de Resmi AB Gazetesi, biyometrik pasaport sahibi Gürcistan vatandaşlarının Schengen Bölgesi'ne vizesiz seyahat etmelerine izin veren bir mevzuat yayınladı. Mevzuat 28 Mart 2017'de tam olarak yürürlüğe girdi ve Gürcistan vatandaşlarının Schengen ülkeleri olarak bilinen çoğu AB üye ülkesine 90 gün boyunca vizesiz seyahat etmelerine izin verdi.

 • Gürcü vatandaşlığı nasıl kazanılır?

  Gürcistan Parlamentosu tarafından kabul edilen Gürcistan Vatandaşlığı Kurucu Yasası (Georgia's Organic Law) - özel yetenekleri olan veya önemli bir katkı sağlayacak şekilde yatırım yapan kişiler için Gürcistan Vatandaşlığı kazanmasını sağlar - yasanın 17. maddesinde yer almaktadır.

 • Yasanın ilgili bölümü nedir?

  Madde 17- İstisnai olarak Gürcistan Vatandaşlığının Verilmesi - 17. Maddenin metni aşağıdadır:

  1. Gürcistan Cumhurbaşkanı, Gürcistan'a istisnai olarak liyakat katkısında bulunan başka bir ülkenin vatandaşına istisnai olarak Gürcistan vatandaşlığı verebilir. Gürcistan Cumhurbaşkanı, devlet çıkarlarına dayalı olarak bir yabancıya istisnai olarak Gürcistan vatandaşlığı da verebilir.
  2. Bu maddenin 1. paragrafında öngörülen devlet çıkarlarını değerlendirirken, diğerlerinin yanı sıra, aşağıdaki koşullar dikkate alınacaktır:
   1. Yabancı bir vatandaş, Gürcistan'ı anavatanı olarak kabul eder ve soyu:
    1. Gürcistan'ın işgal altındaki bir bölgesinde ikamet eden ve ülke içinde yerinden edilmiş bir kişidirse.
    2. Siyasi görüşler veya zor sosyal ve ekonomik koşullar nedeniyle farklı zamanlarda göç eden bir kişidirse.
   2. Gürcistan'da yatırım yapan; veya Gürcistan'da ülke ekonomisinin gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunan; veya yatırım yapmakla önemli ölçüde katkıda bulunan yabancı vatandaş;
   3. Yabancı bir vatandaş spor, bilim ve/veya sanatta başarılıdır ve faaliyetlerini Gürcistan adına sürdürmeye isteklidir.
  3. Bu maddenin 2(a) paragrafı kapsamındaki bir kişi, istisna yoluyla Gürcistan vatandaşlığı verilmesi için belirlenen sınırlar dahilinde, aşağıdaki konularda bilgi sahibi olmalıdır:
   1. Gürcistan Devlet dili
   2. Gürcistan tarihi ve hukukun temelleri.
  4. Bu maddenin 3(a) ve (b) paragraflarının gerekliliği, fiziksel bir kusuru olan ve yukarıdaki alt paragrafların şartını karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeyi imkansız kılan bir kişiye istisnai olarak Gürcistan vatandaşlığı verilmesine uygulanmaz.
  5. Bu maddenin 2(b) paragrafı uyarınca yatırımın yapıldığını doğrulamak için, vakayı inceleyen bir organ, yetkili bir organdan bilgi talep edecektir.

 • Vatandaşlığa Başvurmak İçin Yatırım Yapmam gerekiyor, Bu doğru mu?

  Evet, 135.000 ABD Doları artı maliyet tutarındaki yatırımın tutarının Gürcistan devleti ve ekonomisine “önemli bir katkı” olduğu belirlendi. Yatırım tutarı, eksi ücretler, Gürcistan Sağlık Fonu tarafından Gürcistan Tiflis'te teknoloji harikası yeni bir tıp merkezi oluşturmak için sermaye olarak kullanılıyor. Bu, Gürcistan devleti ve halkı için somut bir fayda olarak tasdiklendi.

 • Gürcistan vatandaşlığına nasıl başvurabilirim?

  CitizenGE.org, en az 135.000 ABD Doları (tek başvuru sahibi) artı aile üyeleri başına (yasal eş ve 18 yaşına kadar olan çocuklar) 7.500 ABD Doları tutarında bir yatırım yapan ilgili kişilere (yetkili Acenta /Temsilci aracılığıyla) yardımcı olma yetkisine sahiptir. Bu miktar yatırım "önemli" olarak tanımlandı ve faydalı olduğu ve/veya devlet ekonomisine önemli katkı sağladığı düşünülen belirli projeleri finanse etmek için kullanılacak. Her yetişkin başvuru sahibi, yatırım fonlarının kaynağı da dahil olmak üzere, başvuru sürecinin bir parçası olarak titiz bir Sicil Kaydı sorgulamasından geçecektir. Yalnızca CitizenGe.org'un takdirine bağlı olarak belirlenecek belirli başvuru sahiplerinin, önceki istihdam, kamu devlet hizmeti ve/veya yatırım fonlarının kaynağı ile ilgili "gelişmiş durum tespitinden" geçmeleri gerekebilir.

 • İşlem ne kadar sürüyor?

  Onaylanmış vatandaşlık ve pasaport düzenlenmesi de dahil olmak üzere vatandaşlık işlem süresinin 120 günü geçmemesi bekleniyor.

 • Başvuru yapılırken yatırım fonları emanet(escrow) hesabında mı tutuluyor?

  Evet, vatandaşlık başvurusu beklemedeyken fonlar bir emanet temsilcisi tarafından tutulur. Her başvuru sahibinin, işlemin başlangıcında, imzalanmış bir emanet sözleşmesi uyarınca yatırım tutarını (artı işlem ve diğer ücretleri) banka havalesi yoluyla belirlenmiş bir Emanet Temsilcisine iletmesi gerekecektir. Fonlar, Gürcistan vatandaşlığı yazılı olarak onaylanana kadar emanet hesabında tutulacak. Emanet temsilcisi,CitizenGe.org ve David J. Hart PA'a bağlı bir kuruluştur.

 • Hangi belgeler gerekli?

  Her başvuru sahibinin aşağıdaki belgeleri alması ve göndermesi/yüklemesi gerekecektir: dijital fotoğraf (pasaport stili), süresi dolmamış pasaport (tüm sayfalar), doğum belgesi, evlilik cüzdanı, önceki boşanma(lar); varsa evlat edinme kaydı. Tüm belgelerde tercüman tasdikli ve apostilli olmalıdır. Orijinal dil belgesi, Gürcü diline tercümesi ve yüklenen belge başına Apostil eklenmiş olarak yüklenmelidir (orijinal dil belgesini çeviriden, tercüman tasdikinden ve apostilden ayırmayın). Bazı durumlarda, ek belgeler istenecektir.

 • Başvuru nereye yapılır?

  Gürcistan vatandaşlığına başvurmak isteyen ilgili bir kişi, bunu CitizenGE.org aracılığıyla yapmalıdır. Tüm başvuru sahiplerinin Gürcistan vatandaşlığı başvurusunu yetkili bir Acente/Temsilci aracılığıyla yapmaları gerekmektedir. Temsilci veya Acente, formların doldurulması ve belgelerin ve çevirilerin yüklenmesi dahil olmak üzere çevrimiçi platformu kullanarak başvuruda bulunacaktır.

 • Yatırım tutarı ne kadardır?

  • Tek Başvuru Sahibi. 135.000 ABD Doları ana yatırım artı işlem, emanet hesap ve Durum Tespiti Ücreti, hizmet ücreti ve Gürcistan yasal ücreti.
  • Evli (2 başvuru sahibi). 135.000 ABD Doları artı 7500 ABD Doları artı işlem, emanet hesap ve Durum Tespiti Ücreti, hizmet ücreti ve Gürcistan yasal ücreti.
  • Her ek aile üyesi için, 7500 $ artı işlem, emanet ve Durum Tespiti Ücreti, hizmet ücreti ve Gürcü yasal ücreti ekleyin.
 • Başka masraflar veya ücretler var mı?  

  Çoğu durumda, acenteniz, temsilciniz veya avukatınız, başvurunuzu göndermeden önce uygun olup olmadığınızı veya uygun göründüğünüzü size önerecektir. Her durumda, hiç kimse size Gürcistan başvurunuzun onaylayacağına dair bir garanti veremez. Reddetme, genellikle başvuranın suç faaliyeti (kara para aklama, yolsuzluk ve benzeri dahil) ile ilgili geçmişi olmasına dayanacaktır. Bazı durumlarda, başvuranın çalışma geçmişi ve/veya siyasi faaliyeti vatandaşlığın reddedilmesine yol açabilir. Aksi takdirde, ana yatırım fonlarınızın meşru kaynağını belgeleyebildiğiniz sürece, Gürcistan makamları tarafından onaylanmayı bekleyebilirsiniz.

 • Gürcistan Pasaportumu nereden alabilirim?  

  Gürcistan vatandaşlığınız onaylandıktan sonra, Gürcü makamları pasaportunuzu ikametgahınıza en yakın ve başvurunuzda belirtildiği şekilde Gürcistan konsolosluğuna iletecektir. Çoğu durumda, ilki biyometrik verilerinizi göndermek için (pasaport amaçlı), ikincisi ise verilen pasaportu/pasaportları almak için olmak üzere iki ziyaret yapmanız gerekecektir.

 • Vatandaşlık başvurum reddedilirse param iade edilecek mi? 

  Evet, vatandaşlık başvurunuzun reddedilmesi durumunda emanet hesapta tutulan yatırım tutarı size iade edilecektir. Ayrıca tüm ek ücretleriniz (işlem, durum tespiti, emanet hesap) eksi 1500 $ ve ödenen hizmet ücretleri size iade edilecektir. Doğrudan bir avukata, danışmana veya vekile ayrı bir yasal ücret veya danışmanlık ücreti ödediyseniz, iade edilip edilemeyeceğini öğrenmek için onlarla görüşün.

 • Bir emanet hesabına yapılan yatırımlar nasıl çalışır?

  Devam etmeye karar verdiğinizde ve yatırım ve diğer anlaşmaları imzaladıktan sonra, ana yatırım ve gider tutarlarını emanet hesabına göndermeniz için size elektronik para transferi için talimatlar verilecektir. Yatırım tutarı, davanız işlenirken emanet hesabında kalacaktır. Gürcistan bir onay mektubu yayınladığında, yatırım tutarı serbest bırakılacaktır. Diğer ücretler (işlem, emanet, durum tespiti), Emanet Acentesi tarafından alındığı onaylandıktan sonra serbest bırakılacaktır. Davanız reddedilirse, emanet acentesi havale edilen tutarın tamamı eksi- 1500 $ ve ödenen hizmet ücretleri- kadarını size iade edecektir.

 • Yatırım fonlarımın meşru kaynağını kanıtlamak için hangi belgeleri sunmam gerekiyor?

  Genel olarak aşağıdakileri (İngilizce tercümeleri ile birlikte) sunmaya hazır olmalısınız: 5 yıllık kişisel vergi beyannamesi, şirket kayıt belgeleri (geliriniz bir işletmenin sahipliğine dayanıyorsa), o şirket için 5 yıllık vergi beyannamesi ve mali tablolar , mülk sahipliği ve satış kayıtları (eğer ana yatırım fonları mülk satışına dayanıyorsa). Mülk satışına dayanıyorlarsa, o mülkü elde etmek için kullanılan fonların kaynağını göstermeye hazır olun. Hediyeye dayalıysa (örneğin bir ebeveynden/akrabadan) hediyeyi yapan kişinin fon kaynağını göstermeye hazır olun. Üçüncü bir şahıstan alınan bir krediye dayanıyorsa, o üçüncü şahısla olan ilişkiyi ve ödünç verilen fonların kaynağını belgelemeye hazır olun.

  Ne sunacağınız konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, açıklama için acentenize, temsilcinize veya avukatınıza danışın.

 • Ülke başına sınırlamalar veya kotalar var mı?

  Evet. Gürcistan vatandaşlığı girişimi, proje başına gereken yatırımcı sayısı ile sınırlandırılmıştır ve hiçbir ülke vatandaşlarına bu miktarın 1/3'ünden fazlası tahsis edilemez. Bu, özellikle Çin, Hindistan ve Vietnam gibi (Gürcistan için vatandaşlık talebinin güçlü olduğu) daha büyük nüfusa sahip ülkeler için önemlidir. Citizenge.org'da, bu ülkeler de dahil olmak üzere kota sınırlamaları hakkında güncel bilgiler yayınlayacağız.

 • Gürcistan pasaportumla nereye seyahat edebilirim?

  2017 yılından bu yana Gürcistan vatandaşları Schengen bölgesine (Avrupa ülkeleri) 90 gün süreyle vizesiz seyahat edebiliyor. 17 Ekim 2020 itibariyle, Gürcistan vatandaşları 116 ülke ve bölgeye vizesiz veya varışta vize ile giriş yapabiliyor. Henley Pasaport Endeksi'ne göre Gürcistan pasaportunu seyahat özgürlüğü açısından 48. sırada yer alıyor.

 • Peki ya Avrupa'da yaşamak ve çalışmak?

  Gürcüler henüz AB'de yaşamaya ve çalışmaya uygun değiller - bu gelecekte Gürcistan'ın AB'ye tam üyelik başvurusunda bulunması halinde mümkün olabilir. Gürcistan, AB ile imzaladığı Ortaklık Anlaşması'nın coğrafi olarak Avro bölgesine dahil olduğunu belirlediğinden, tam AB üyeliği için uygun olacaktır.

 • Gürcülerin Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamasına ve çalışmasına izin veren herhangi bir avantajı var mı?

  Gürcistan'ın Amerika Birleşik Devletleri ile Gürcülerin göçmen olmayan E vizesine başvurmalarına izin veren bir Ticaret ve Seyrüsefer Antlaşması vardır. E vizesi, yatırımcının ve ailenin bu işi yürütmek için ABD'yi yeniden yerleştirmesine olanak tanıyan yaklaşık 100.000 dolarlık küçük bir yatırım gerektirir. Bu vizeyle yatırımcının eşine tam çalışma izni verilir ve çocuklar lisenin sonuna kadar devlet okuluna ücretsiz olarak devam edebilir. Yalnızca bu uygun anlaşmalara sahip ülkeler E vizesine hak kazanır. Örneğin, Hindistan, Rusya, Vietnam ve Çinin böyle bir anlaşması yoktur, bu nedenle bu ülke vatandaşları E vizesi için uygun değillerdir. Uygun E2 ülkelerinin listesini bu linkten bulabilirsiniz.

 • Tüm ülkeler Amerika Birleşik Devletleri E-2 vizesi için uygun değildir - birkaç örnek verebilir misiniz?

  Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları E-2 vizesi için uygun değildir: Çin, Hindistan, Vietnam, Venezuela, Brezilya, Rusya, Lübnan, Kuveyt, Uruguay, Belarus, Suudi Arabistan, Irak, Yemen, Kenya, Gabon, Nijerya, Dem Kongo Cumhuriyeti, Angola, G. Afrika, Zimbabve, Libya, Nijer, Çad, Cezayir ve Sierra Leone. Yukarıda sıralanan ülkelerden herhangi bir vatandaş, Gürcistan vatandaşlığını kazandıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin E-2 vizesine hak kazanacaktır.

 • Gürcistan'ın gelir vergisi oranı nedir?

  Gürcistan, vatandaşlarını yalnızca Gürcistan'da elde edilen gelir üzerinden vergilendirmektedir. Vergi oranı, net gelirin sabit %20'sidir ve bu, Gürcistan'da bir iş kurmayı veya şirketinin işyerini değiştirmeyi düşünenler için çok cazip bir fırsattır.

 • Gürcistan vatandaşları E2 yatırımcı vizesine hak kazanıyor mu?

  Gürcistan Vatandaşlığı edinmenin faydalarından biri, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir iş varlığı kurmak isteyen girişimciler ve start-up'lar için olan E2 göçmen olmayan vizesine uygunluktur.17 Ağustos 1997 itibariyle, Gürcistan ve Amerika Birleşik Devletleri, Gürcistan İkili Yatırım Antlaşması'na (7 Mart 1994'te imzalandı, 17 Ağustos 1997'de yürürlüğe girdi) dayalı olarak E2 vizesi uygunluğunu kabul etti. E2 uygunluğu, Gürcü vatandaşlığı kazananları da kapsar. Örnek olarak, Hindistan, Çin, Rusya, Vietnam, Venezuela ve Brezilya vatandaşları, ülkeleri ABD ile gerekli anlaşmaya sahip olmadığı için E2'ye hak kazanmaz. Gürcistan vatandaşlığının kazanılmasıyla, bir kişi E2 statüsüne hak kazanır.

 • E2 girişimciler ve işletme sahipleri için neden yararlıdır?

  E2'nin avantajları:

  1. Bir yatırımcının (kendi sermayesini kullanarak) ABD merkezli bir işletme kurmasına etkin bir şekilde izin veren, yatırımcıya ve ailesine ABD'de ikamet etme ve ticari faaliyetlere başlama yetkisi veren bir tür küçük işletme vizesidir ve genellikle aylar içinde verilir;
  2. ABD’e varışta, yatırımcının eşi kısıtlamasız çalışma izni (work permit) için başvurabilir. Vatandaşlık kısıtlaması dışında, E2 kotası yoktur ve ticari faaliyet devam ettiği sürece vize süresiz olarak yenilenebilir.

 • E2, ABD'ye taşınma sürecini nasıl hızlandırabilir?

  Diğer göçmen vize kategorileri için kota kısıtlamaları nedeniyle, Hindistan, Çin ve Vietnam’dan bu vize kategorilerine aşırı başvuru nedeniyle önemli ölçüde gecikmeler yaşanır. Örneğin, bir iş teklifine dayalı göçmen vizesi için bekleme süresi Çin vatandaşları için yaklaşık üç yıl ve Hindistan vatandaşları için on bir yıldır. EB5 kategorisinde (yatırım yoluyla daimi ikamet) Çinli başvuru sahipleri için bekleme süresi yaklaşık altı yıl ve Vietnamlı başvuru sahipleri için dört yıldır. E2 vizesi, bu yoğunluğu beklemek yerine, başvuru sahiplerinin ABD'de yerleşmesine ve çalışmasına izin verebilir.